Beach volleyball at the 2018 Summer Youth Olympics – Girls' tournament

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Girls' tournament
at the III Summer Youth Olympic Games
Venue Parque Tres de Febrero
Date October 7 – 17
Competitors 64 from 32 nations
Medalists
1st place, gold medalist(s) Maria Voronina
Maria Bocharova
 Russia
2nd place, silver medalist(s) Claudia Scampoli
Nicol Bertozzi
 Italy
3rd place, bronze medalist(s) Emilie Olimstad
Frida Berntsen
 Norway
← 2014
2022 →

These are the results for the girls' tournament event at the 2018 Summer Youth Olympics.

Results[edit]

Preliminary round[edit]

     Team advanced to Round of 16
     Team advanced to Round of 24

Pool A[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  NewberrySparks (USA) 6 3 0 6 0 MAX 126 76 1.658
2  BaumannBetschart (SUI) 5 2 1 4 3 1.333 129 118 1.093
3  VillarChurín (ARG) 4 1 2 3 4 0.750 118 130 0.908
4  LaurenTiaan (AUS) 3 0 3 0 6 0.000 78 127 0.614
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
7 Oct 15:00  NewberrySparks (USA) 2–0  LaurenTiaan (AUS) 21–9 21–13   42–22  
7 Oct 16:00  VillarChurín (ARG) 1–2  BaumannBetschart (SUI) 25–23 17–21 7–15 49–59  
9 Oct 9:00  NewberrySparks (USA) 2–0  BaumannBetschart (SUI) 21–16 21–12   42–28  
9 Oct 16:00  VillarChurín (ARG) 2–0  LaurenTiaan (AUS) 21–9 22–20   43–29  
11 Oct 11:00  LaurenTiaan (AUS) 0–2  BaumannBetschart (SUI) 15–21 12–21   27–42  
11 Oct 16:00  VillarChurín (ARG) 0–2  NewberrySparks (USA) 8–21 18–21   26–42  

Pool B[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  VoroninaBocharova (RUS) 6 3 0 6 0 MAX 126 69 1.826
2  AninhaThamela (BRA) 5 2 1 4 2 2.000 113 78 1.449
3  RoskicVermette (CAN) 4 1 2 2 4 0.500 96 100 0.960
4  AdiciaLyn (DMA) 3 0 3 0 6 0.000 38 126 0.302
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
8 Oct 15:00  AninhaThamela (BRA) 2–0  AdiciaLyn (DMA) 21–8 21–4   42–12  
8 Oct 16:00  VoroninaBocharova (RUS) 2–0  RoskicVermette (CAN) 21–15 21–15   42–30  
10 Oct 10:00  VoroninaBocharova (RUS) 2–0  AdiciaLyn (DMA) 21–4 21–6   42–10  
10 Oct 11:00  AninhaThamela (BRA) 2–0  RoskicVermette (CAN) 21–14 21–10   42–24  
12 Oct 11:00  VoroninaBocharova (RUS) 2–0  AninhaThamela (BRA) 21–14 21–15   42—29  
12 Oct 13:00  AdiciaLyn (DMA) 0–2  RoskicVermette (CAN) 8–21 8–21   16–42  

Pool C[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  OlimstadBerntsen (NOR) 6 3 0 6 1 6.000 137 75 1.827
2  AllccaMendoza (PER) 5 2 1 5 3 1.667 139 107 1.299
3  SinaportarMucheza (MOZ) 4 1 2 3 4 0.750 105 110 0.955
4  IsatuIye (SLE) 3 0 3 0 6 0.000 37 126 0.294
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
8 Oct 13:00  OlimstadBerntsen (NOR) 2–1  AllccaMendoza (PER) 17–21 21–14 15–11 53–46  
8 Oct 14:00  SinaportarMucheza (MOZ) 2–0  IsatuIye (SLE) 21–10 21–7   42–17  
10 Oct 9:00  OlimstadBerntsen (NOR) 2–0  IsatuIye (SLE) 21–3 21–1   42–4  
10 Oct 12:00  SinaportarMucheza (MOZ) 1–2  AllccaMendoza (PER) 21–15 10–21 7–15 38–51  
12 Oct 9:00  AllccaMendoza (PER) 2–0  IsatuIye (SLE) 21–10 21–6   42–16  
12 Oct 14:00  SinaportarMucheza (MOZ) 0–2  OlimstadBerntsen (NOR) 14–21 11–21   25–42  

Pool D[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  J.J. ZengSh. T. Cao (CHN) 6 3 0 6 1 6.000 140 97 1.443
2  GierczynskaJundziłł (POL) 5 2 1 5 2 2.500 137 94 1.457
3  JuárezAlvarado (GUA) 4 1 2 2 4 0.500 93 105 0.886
4  NiroNada (EGY) 3 0 3 0 5 0.000 52 126 0.413
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
7 Oct 13:00  NiroNada (EGY) 0–2  GierczynskaJundziłł (POL) 5–21 8–21   13–42  
7 Oct 14:00  JuárezAlvarado (GUA) 0–2  J.J. ZengSh. T. Cao (CHN) 13–21 13–21   26–42  
9 Oct 10:00  JuárezAlvarado (GUA) 0–2  GierczynskaJundziłł (POL) 11–21 14–21   25–42  
9 Oct 12:00  NiroNada (EGY) 0–2  J.J. ZengSh. T. Cao (CHN) 9–21 9–21   18–42  
10 Oct 9:00  GierczynskaJundziłł (POL) 1–2  J.J. ZengSh. T. Cao (CHN) 21–19 18–21 14–16 53–56  
10 Oct 10:00  JuárezAlvarado (GUA) 2–0  NiroNada (EGY) 21–11 21–10   42–21  

Pool E[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  ScampoliBertozzi (ITA) 6 3 0 6 1 6.000 133 99 1.343
2  NavasGonzalez (PUR) 5 2 1 4 2 2.000 117 88 1.330
3  GiuliRomi (PAR) 4 1 2 3 4 0.750 116 103 1.126
4  RavoTebeim (VAN) 3 0 3 0 6 0.000 50 126 0.397
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
7 Oct 11:00  NavasGonzalez (PUR) 2–0  GiuliRomi (PAR) 21–16 21–14   42–30  
7 Oct 12:00  ScampoliBertozzi (ITA) 2–0  RavoTebeim (VAN) 21–11 21–11   42–22  
9 Oct 11:00  NavasGonzalez (PUR) 2–0  RavoTebeim (VAN) 21–11 21–5   42–16  
9 Oct 15:00  ScampoliBertozzi (ITA) 2–1  GiuliRomi (PAR) 21–14 13–21 15–9 49–44  
10 Oct 13:00  ScampoliBertozzi (ITA) 2–0  NavasGonzalez (PUR) 21–19 21–14   42–33  
10 Oct 14:00  GiuliRomi (PAR) 2–0  RavoTebeim (VAN) 21–5 21–7   42–12  

Pool F[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  DianaUri (VEN) 6 3 0 6 1 6.000 135 89 1.517
2  RomeroGutiérrez (MEX) 5 2 1 5 2 2.500 130 99 1.313
3  MaliKayla (ARU) 4 1 2 2 5 0.400 95 133 0.714
4  ValentinePenelope (RWA) 3 0 3 1 6 0.167 99 138 0.717
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
8 Oct 11:00  ValentinePenelope (RWA) 1–2  MaliKayla (ARU) 15–21 21–18 13–15 49–54  
8 Oct 12:00  DianaUri (VEN) 2–1  RomeroGutiérrez (MEX) 15–21 21–15 15–10 51–46  
10 Oct 13:00  DianaUri (VEN) 2–0  MaliKayla (ARU) 21–10 21–12   42–22  
10 Oct 15:00  ValentinePenelope (RWA) 0–2  RomeroGutiérrez (MEX) 13–21 16–21   29–42  
12 Oct 15:00  DianaUri (VEN) 2–0  ValentinePenelope (RWA) 21–6 21–15   42–21  
12 Oct 16:00  MaliKayla (ARU) 0–2  RomeroGutiérrez (MEX) 9–21 10–21   19–42  

Pool G[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  NicoleCanedo (BOL) 6 3 0 6 1 6.000 116 70 1.657
2  van DrielSchoon (NED) 5 2 1 4 3 1.333 107 110 0.973
3  DicksonOtene (NZL) 4 1 2 4 4 1.000 131 132 0.992
4  DorcasKutekenenyi (COD) 3 0 3 0 6 0.000 61 126 0.484
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
8 Oct 9:00  NicoleCanedo (BOL) 2–0  van DrielSchoon (NED) 21–12 21–0   42–12 (INJ)
8 Oct 10:00  DicksonOtene (NZL) 2–0  DorcasKutekenenyi (COD) 21–12 21–12   42–24  
10 Oct 14:00  DicksonOtene (NZL) 1–2  van DrielSchoon (NED) 21–17 16–21 9–15 46–53  
10 Oct 16:00  NicoleCanedo (BOL) 2–0  DorcasKutekenenyi (COD) 21–4 21–11   42–15  
12 Oct 10:00  DicksonOtene (NZL) 1–2  NicoleCanedo (BOL) 21–19 15–21 7–15 43–55  
12 Oct 12:00  van DrielSchoon (NED) 2–0  DorcasKutekenenyi (COD) 21–9 21–13   42–22  

Pool H[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Álvarez M.Moreno (ESP) 6 3 0 6 0 MAX 126 69 1.826
2  ThatsaridaPawarun (THA) 5 2 1 4 2 2.000 116 92 1.261
3  VargasCorbacho (URU) 4 1 2 2 5 0.400 95 136 0.699
4  ArianaKarelys (ECU) 3 0 3 1 6 0.167 96 136 0.706
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
7 Oct 9:00  Álvarez M.Moreno (ESP) 2–0  ArianaKarelys (ECU) 21–11 21–8   42–19  
7 Oct 10:00  ThatsaridaPawarun (THA) 2–0  VargasCorbacho (URU) 21–11 21–14   42–25  
9 Oct 13:00  Álvarez M.Moreno (ESP) 2–0  VargasCorbacho (URU) 21–8 21–10   42–18  
9 Oct 14:00  ThatsaridaPawarun (THA) 2–0  ArianaKarelys (ECU) 21–11 21–14   42–25  
10 Oct 12:00  ArianaKarelys (ECU) 1–2  VargasCorbacho (URU) 21–15 17–21 14–16 52–52  
10 Oct 15:00  ThatsaridaPawarun (THA) 0–2  Álvarez M.Moreno (ESP) 14–21 18–21   32–42  

Knockout stage[edit]

Round of 24[edit]

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
13 Oct 9:00  RomeroGutiérrez (MEX) 2–0  VargasCorbacho (URU) 23–21 21–17   44–38  
13 Oct 10:00  SinaportarMucheza (MOZ) 0–2  NavasGonzalez (PUR) 15–21 14–21   29–42  
13 Oct 11:00  ThatsaridaPawarun (THA) 2–0  DicksonOtene (NZL) 25–23 21–13   46–36  
13 Oct 12:00  GierczynskaJundziłł (POL) 0–2  VillarChurín (ARG) 19–21 16–21   35–42  
13 Oct 13:00  van DrielSchoon (NED) 2–0  GiuliRomi (PAR) 21–10 21–14   42–24  
13 Oct 14:00  JuárezAlvarado (GUA) 0–2  BaumannBetschart (SUI) 8–21 11–21   19–42  
13 Oct 15:00  RoskicVermette (CAN) 1–2  AllccaMendoza (PER) 19–21 21–15 12–15 52–51  
13 Oct 16:00  MaliKayla (ARU) 0–2  AninhaThamela (BRA) 7–21 2–21   9–42  

Round of 16[edit]

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
14 Oct 9:00  OlimstadBerntsen (NOR) 2–0  BaumannBetschart (SUI) 21–16 21–15   42–31  
14 Oct 10:00  ScampoliBertozzi (ITA) 2–1  AninhaThamela (BRA) 13–21 21–18 17–15 51–54  
14 Oct 11:00  van DrielSchoon (NED) 1–2  VoroninaBocharova (RUS) 21–15 12–21 10–15 43–51  
14 Oct 12:00  VillarChurín (ARG) 0–2  Álvarez M.Moreno (ESP) 18–21 19–21   37–42  
14 Oct 13:00  NewberrySparks (USA) 2–0  AllccaMendoza (PER) 21–19 21–12   42–31  
14 Oct 14:00  RomeroGutiérrez (MEX) 0–2  J.J. ZengSh. T. Cao (CHN) 15–21 16–21   31–42  
14 Oct 15:00  ThatsaridaPawarun (THA) 2–1  DianaUri (VEN) 21–18 22–24 15–11 58–53  
14 Oct 16:00  NicoleCanedo (BOL) 0–2  NavasGonzalez (PUR) 18–21 18–21   36–42  

Quarterfinals[edit]

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
15 Oct 11:00  OlimstadBerntsen (NOR) 2–0  ThatsaridaPawarun (THA) 22–20 21–16   43–36  
15 Oct 12:00  ScampoliBertozzi (ITA) 2–0  J.J. ZengSh. T. Cao (CHN) 21–16 21–9   42–25  
15 Oct 13:00  NavasGonzalez (PUR) 0–2  VoroninaBocharova (RUS) 12–21 10–21   22–42  
15 Oct 14:00  NewberrySparks (USA) 2–1  Álvarez M.Moreno (ESP) 21–19 17–21 15–9 53–49  

Semifinals[edit]

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
16 Oct 15:00  NewberrySparks (USA) 0– 2  ScampoliBertozzi (ITA) 16–21 19–21   35–42  
16 Oct 16:00  OlimstadBerntsen (NOR) 0–2  VoroninaBocharova (RUS) 16–21 11–21   27–42  

Third place game[edit]

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
17 Oct 10:00  NewberrySparks (USA) 1–2  OlimstadBerntsen (NOR) 21–18 13–21 9–15 43–54  

Final[edit]

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
17 Oct 11:30  ScampoliBertozzi (ITA) 0–2  VoroninaBocharova (RUS) 19–21 19–21   38–42  

References[edit]