2019 Beach Volleyball World Championships – Women's tournament

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2019 Women's World Championship
Beachvolleyball-Weltmeisterschaft
Hamburg 2019
Tournament details
Host nation  Germany
City Hamburg
Dates 28 June – 7 July
Teams 48 (from 5 confederations)
Champions  Canada
Sarah Pavan
Melissa Humana-Paredes (1st title)
Runners-up  United States
Alix Klineman
April Ross
Third place  Australia
Taliqua Clancy
Mariafe Artacho del Solar
Fourth place   Switzerland
Nina Betschart
Tanja Hüberli
Official website
FIVB World Chanpionship

The women's tournament was held from 28 June to 7 July.[1]

Sarah Pavan and Melissa Humana-Paredes defeated Alix Klineman and April Ross to win the title, while Taliqua Clancy and Mariafe Artacho del Solar captured the bronze medal by beating Nina Betschart and Tanja Hüberli.[2]

Qualification[edit]

There were 48 teams qualified for the tournament. Normally, the host country obtained two places in the competition as well as the top 23 teams from FIVB World ranking. But, both of the hosted teams ranked among the 23 teams, so the two next highest ranked team qualified. The next 20 teams belonged to five continental confederation which got four spots each. The last three spots were appointed by FIVB.[3]

Mean of qualification Country Qualifier Seed[4]
FIVB World Ranking  Germany Sandra IttlingerChantal Laboureur 1
 Czech Republic Barbora HermannováMarkéta Sluková 2
 Canada Heather BansleyBrandie Wilkerson 3
 Brazil Ana Patricia RamosRebecca Cavalcanti 4
 United States Alix KlinemanApril Ross 5
 Brazil Ágatha BednarczukEduarda Santos Lisboa 6
 Australia Taliqua ClancyMariafe Artacho del Solar 7
 Netherlands Sanne KeizerMadelein Meppelink 8
 Canada Sarah PavanMelissa Humana-Paredes 9
 Brazil Maria AntonelliCarolina Solberg Salgado 10
 United States Sara HughesSummer Ross 11
 Brazil Bárbara SeixasFernanda Alves 12
 United States Brooke SweatKerri Walsh Jennings 13
 United States Sarah SponcilKelly Claes 14
 United States Kelley LarsenEmily Stockman 15
  Switzerland Nina BetschartTanja Hüberli 16
 Finland Taru Lahti-LiukkonenAnniina Parkkinen 17
 Russia Nadezda MakroguzovaSvetlana Kholomina 18
 Germany Karla BorgerJulia Sude 19
 Poland Katarzyna KociołekKinga Wojtasik 20
 Spain Liliana FernándezElsa Baquerizo 21
 China Xia XinyiWang Fan 22
 Germany Kim BehrensCinja Tillmann 23
 Italy Marta MenegattiViktoria Orsi Toth 24
 Germany Victoria BieneckIsabel Schneider 25
AVC Qualification  Japan Miki KoshikawaMegumi Murakami 29
 China Xue ChenWang Xinxin 33
 Australia Nicole LairdBecchara Palmer 35
 China Zeng JinjinLin Meimei 36
CAVB Qualification  Nigeria Tochukwu NnorugaFrancisca Ikhiede 45
 Egypt Randa RadwanDoaa Elghobashy 46
 Mauritius Maita CousinLetendrie Nathalie 47
 Rwanda Charlotte NzayisengaJudith Hakizimana 48
CEV Qualification  Slovakia Andrea ŠtrbováNatália Dubovcová 26
 Russia Evgenia UkolovaEkaterina Birlova 27
 Netherlands Joy StubbeMarleen van Iersel 28
 Latvia Tina GraudinaAnastasija Kravčenoka 31
CSV Qualification  Argentina Ana GallayFernanda Pereyra 37
 Colombia Yuli AyalaDiana Ríos 41
 Paraguay Michelle ValientePatricia Caballero 43
 Uruguay Camila BauseroMaría Rotti 44
NORCECA Qualification  Canada Megan McNamaraNicole McNamara 34
 Mexico Martha RevueltaZaira Orellana 38
 Cuba Leila MartínezMailen Deliz 40
 Nicaragua Valeria MendozaLolette Rodríguez 42
Wild cards  Germany Margareta KozuchLaura Ludwig 30
  Switzerland Joana HeidrichAnouk Vergé-Dépré 32
 Germany Leonie KörtzingerSarah Schneider 39
 Austria Lena PlesiutschnigKatharina Schützenhöfer[5] 2

Preliminary round[edit]

The draw was held on 4 June 2019.[6][7]

All times are local (UTC+2).

Qualified for the Round of 32
Qualified for the Lucky Losers Playoffs

Pool A[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Italy MenegattiToth 6 3 0 6 0 MAX 126 88 1.432
2 Germany IttlingerLaboureur 5 2 1 4 2 2.000 121 110 1.100
3 Canada M. McNamaraN. McNamara 4 1 2 2 4 0.500 118 116 1.017
4 Paraguay ValienteCaballero 3 0 3 0 6 0.000 75 126 0.595
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
28 Jun 13:00 IttlingerLaboureur Germany 2–0 Paraguay ValienteCaballero 21–15 21–10   42–25 Report
28 Jun 13:00 MenegattiToth Italy 2–0 Canada M. McNamaraN. McNamara 21–18 21–15   42–33 Report
29 Jun 17:00 IttlingerLaboureur Germany 2–0 Canada M. McNamaraN. McNamara 22–20 25–23   47–43 Report
29 Jun 17:00 MenegattiToth Italy 2–0 Paraguay ValienteCaballero 21–11 21–12   42–23 Report
1 Jul 19:00 M. McNamaraN. McNamara Canada 2–0 Paraguay ValienteCaballero 21–13 21–14   42–27 Report
1 Jul 20:30 IttlingerLaboureur Germany 0–2 Italy MenegattiToth 17–21 15–21   32–42 Report

Pool B[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Latvia GraudinaKravčenoka 6 3 0 6 0 MAX 126 91 1.385
2 Austria PlesiutschnigSchützenhöfer 5 2 1 4 3 1.333 125 110 1.136
3 Germany KörtzingerSchneider 4 1 2 3 5 0.600 124 147 0.844
4 Poland KociołekWojtasik 3 0 3 1 6 0.167 113 140 0.807
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
28 Jun 14:00 PlesiutschnigSchützenhöfer Austria 2–1 Germany KörtzingerSchneider 21–10 16–21 15–8 52–39 Report
28 Jun 14:00 KociołekWojtasik Poland 0–2 Latvia GraudinaKravčenoka 15–21 16–21   31–42 Report
29 Jun 15:00 PlesiutschnigSchützenhöfer Austria 0–2 Latvia GraudinaKravčenoka 14–21 15–21   29–42 Report
29 Jun 15:00 KociołekWojtasik Poland 1–2 Germany KörtzingerSchneider 21–23 21–16 11–15 53–54 Report
1 Jul 13:00 PlesiutschnigSchützenhöfer Austria 2–0 Poland KociołekWojtasik 23–21 21–8   44–29 Report
1 Jul 14:00 GraudinaKravčenoka Latvia 2–0 Germany KörtzingerSchneider 21–14 21–17   42–31 Report

Pool C[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Switzerland HeidrichVergé-Dépré 6 3 0 6 1 6.000 136 103 1.320
2 Canada BansleyWilkerson 5 2 1 5 3 1.667 140 120 1.167
3 Germany BehrensTillmann 4 1 2 3 4 0.750 123 114 1.079
4 Uruguay BauseroRotti 3 0 3 0 6 0.000 64 126 0.508
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
29 Jun 16:00 BansleyWilkerson Canada 2–0 Uruguay BauseroRotti 21–8 21–7   42–15 Report
29 Jun 16:00 BehrensTillmann Germany 0–2 Switzerland HeidrichVergé-Dépré 17–21 11–21   28–42 Report
30 Jun 14:00 BansleyWilkerson Canada 1–2 Switzerland HeidrichVergé-Dépré 19–21 21–16 8–15 48–52 Report
30 Jun 14:00 BehrensTillmann Germany 2–0 Uruguay BauseroRotti 21–11 21–11   42–22 Report
2 Jul 14:00 BansleyWilkerson Canada 2–1 Germany BehrensTillmann 14–21 21–19 15–13 50–53 Report
2 Jul 14:00 HeidrichVergé-Dépré Switzerland 2–0 Uruguay BauseroRotti 21–15 21–12   42–27 Report

Pool D[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Brazil RamosCavalcanti 6 3 0 6 1 6.000 140 100 1.400
2 Spain FernándezBaquerizo 5 2 1 4 3 1.333 130 113 1.150
3 Germany BieneckSchneider 4 1 2 4 4 1.000 142 127 1.118
4 Rwanda NzayisengaHakizimana 3 0 3 0 6 0.000 54 126 0.429
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
28 Jun 17:00 RamosCavalcanti Brazil 2–0 Rwanda NzayisengaHakizimana 21–10 21–9   42–19 Report
28 Jun 17:00 FernándezBaquerizo Spain 2–1 Germany BieneckSchneider 21–18 19–21 15–13 55–52 Report
30 Jun 18:00 RamosCavalcanti Brazil 2–1 Germany BieneckSchneider 21–14 20–22 15–12 56–48 Report
30 Jun 18:00 FernándezBaquerizo Spain 2–0 Rwanda NzayisengaHakizimana 21–5 21–14   42–19 Report
1 Jul 13:00 RamosCavalcanti Brazil 2–0 Spain FernándezBaquerizo 21–18 21–15   42–33 Report
1 Jul 13:00 BieneckSchneider Germany 2–0 Rwanda NzayisengaHakizimana 21–12 21–4   42–16 Report

Pool E[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Germany BorgerSude 6 3 0 6 1 6.000 141 109 1.294
2 United States KlinemanA. Ross 5 2 1 5 2 2.500 132 93 1.419
3 China XueWang X. 4 1 2 2 4 0.500 96 111 0.865
4 Nicaragua MendozaRodríguez 3 0 3 0 6 0.000 70 126 0.556
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
29 Jun 19:00 KlinemanA. Ross United States 2–0 Nicaragua MendozaRodríguez 21–8 21–7   42–15 Report
29 Jun 20:30 BorgerSude Germany 2–0 China XueWang X. 21–15 21–18   42–33 Report
30 Jun 15:00 KlinemanA. Ross United States 2–0 China XueWang X. 21–10 21–11   42–21 Report
30 Jun 16:00 BorgerSude Germany 2–0 Nicaragua MendozaRodríguez 21–14 21–14   42–28 Report
1 Jul 19:00 XueWang X. China 2–0 Nicaragua MendozaRodríguez 21–13 21–14   42–27 Report
1 Jul 19:15 KlinemanA. Ross United States 1–2 Germany BorgerSude 15–21 23–21 10–15 48–57 Report

Pool F[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Brazil ÁgathaDuda 6 3 0 6 0 MAX 126 85 1.482
2 China XiaWang F. 5 2 1 4 3 1.333 85 98 0.867
3 Japan KoshikawaMurakami 4 1 2 3 4 0.750 129 133 0.970
4 Cuba MartínezDeliz 3 0 3 0 6 0.000 60 126 0.476
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
28 Jun 12:00 ÁgathaDuda Brazil 2–0 Cuba MartínezDeliz 21–15 21–12   42–27 Report
28 Jun 12:00 XiaWang F. China 2–1 Japan KoshikawaMurakami 21–19 20–22 17–15 58–56 Report
30 Jun 10:00 ÁgathaDuda Brazil 2–0 Japan KoshikawaMurakami 21–13 21–18   42–31 Report
30 Jun 10:00 XiaWang F. China 2–0 (forfeit) Cuba MartínezDeliz         Report
1 Jul 16:00 ÁgathaDuda Brazil 2–0 China XiaWang F. 21–16 21–11   42–27 Report
1 Jul 17:00 KoshikawaMurakami Japan 2–0 Cuba MartínezDeliz 21–17 21–16   42–33 Report

Pool G[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Netherlands StubbeVan Iersel 6 3 0 6 1 6.000 142 99 1.434
2 Australia ClancyArtacho 5 2 1 4 2 2.000 128 97 1.320
3 United States SweatWalsh Jennings 4 1 2 3 4 0.750 128 104 1.231
4 Mauritius CousinNathalie 3 0 3 0 6 0.000 28 126 0.222
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
28 Jun 15:00 ClancyArtacho Australia 2–0 Mauritius CousinNathalie 21–5 21–6   42–11 Report
28 Jun 15:00 SweatWalsh Jennings United States 1–2 Netherlands StubbeVan Iersel 15–21 21–19 9–15 45–55 Report
30 Jun 11:00 ClancyArtacho Australia 0–2 Netherlands StubbeVan Iersel 19–21 22–24   41–45 Report
30 Jun 11:00 SweatWalsh Jennings United States 2–0 Mauritius CousinNathalie 21–2 21–2   42–4 Report
1 Jul 16:00 StubbeVan Iersel Netherlands 2–0 Mauritius CousinNathalie 21–5 21–8   42–13 Report
1 Jul 18:00 ClancyArtacho Australia 2–0 United States SweatWalsh Jennings 21–19 24–22   45–41 Report

Pool H[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Netherlands KeizerMeppelink 6 3 0 6 0 MAX 126 77 1.636
2 Switzerland BetschartHüberli 5 2 1 4 2 2.000 120 99 1.212
3 Australia LairdPalmer 4 1 2 2 4 0.500 104 108 0.963
4 Egypt RadwanElghobashy 3 0 3 0 6 0.000 60 126 0.476
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
28 Jun 19:00 KeizerMeppelink Netherlands 2–0 Egypt RadwanElghobashy 21–7 21–6   42–13 Report
28 Jun 19:00 BetschartHüberli Switzerland 2–0 Australia LairdPalmer 21–15 21–19   42–34 Report
30 Jun 12:00 KeizerMeppelink Netherlands 2–0 Australia LairdPalmer 21–16 21–12   42–28 Report
30 Jun 12:00 BetschartHüberli Switzerland 2–0 Egypt RadwanElghobashy 21–11 21–12   42–23 Report
2 Jul 11:00 KeizerMeppelink Netherlands 2–0 Switzerland BetschartHüberli 21–18 21–18   42–36 Report
2 Jul 11:00 LairdPalmer Australia 2–0 Egypt RadwanElghobashy 21–11 21–13   42–24 Report

Pool I[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Canada PavanHumana-Paredes 6 3 0 6 2 3.000 157 127 1.236
2 United States SponcilClaes 5 2 1 5 2 2.500 141 102 1.382
3 Russia UkolovaBirlova 4 1 2 3 4 0.750 117 128 0.914
4 Colombia AyalaRíos 3 0 3 0 6 0.000 68 126 0.540
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
29 Jun 10:00 PavanHumana-Paredes Canada 2–0 Colombia AyalaRíos 21–6 21–13   42–19 Report
29 Jun 10:00 SponcilClaes United States 2–0 Russia UkolovaBirlova 21–8 21–16   42–24 Report
30 Jun 13:00 PavanHumana-Paredes Canada 2–1 Russia UkolovaBirlova 18–21 21–17 15–13 54–51 Report
30 Jun 14:00 SponcilClaes United States 2–0 Colombia AyalaRíos 21–8 21–9   42–17 Report
2 Jul 12:00 PavanHumana-Paredes Canada 2–1 United States SponcilClaes 22–24 21–17 18–16 61–57 Report
2 Jul 12:00 UkolovaBirlova Russia 2–0 Colombia AyalaRíos 21–18 21–14   42–32 Report

Pool J[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Germany KozuchLudwig 5 2 1 5 2 2.500 129 102 1.265
2 Brazil AntonelliCarol 5 2 1 5 3 1.667 143 116 1.233
3 United States LarsenStockman 5 2 1 4 3 1.333 129 113 1.142
4 Nigeria NnorugaIkhiede 3 0 3 0 6 0.000 56 126 0.444
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
28 Jun 18:00 AntonelliCarol Brazil 2–0 Nigeria NnorugaIkhiede 21–11 21–7   42–18 Report
28 Jun 18:00 LarsenStockman United States 0–2 Germany KozuchLudwig 19–21 15–21   34–42 Report
30 Jun 19:00 LarsenStockman United States 2–0 Nigeria NnorugaIkhiede 21–6 21–13   42–19 Report
30 Jun 20:30 AntonelliCarol Brazil 2–1 Germany KozuchLudwig 13–21 21–13 15–11 49–45 Report
2 Jul 13:00 AntonelliCarol Brazil 1–2 United States LarsenStockman 22–24 21–14 9–15 52–53 Report
2 Jul 13:00 KozuchLudwig Germany 2–0 Nigeria NnorugaIkhiede 21–10 21–9   42–19 Report

Pool K[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Russia MakroguzovaKholomina 5 2 1 5 2 2.500 136 112 1.214
2 United States HughesS. Ross 5 2 1 4 3 1.333 128 127 1.008
3 Argentina GallayPereyra 4 1 2 3 5 0.600 135 146 0.925
4 China ZengLin 4 1 2 2 4 0.500 100 114 0.877
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
29 Jun 11:00 HughesS. Ross United States 2–1 Argentina GallayPereyra 21–18 15–21 16–14 52–53 Report
29 Jun 11:00 MakroguzovaKholomina Russia 2–0 China ZengLin 21–15 21–11   42–26 Report
1 Jul 12:00 HughesS. Ross United States 2–0 China ZengLin 21–19 21–13   42–32 Report
1 Jul 12:00 MakroguzovaKholomina Russia 1–2 Argentina GallayPereyra 21–15 17–21 14–16 52–52  
2 Jul 13:00 ZengLin China 2–0 Argentina GallayPereyra 21–12 21–18   42–30 Report
2 Jul 14:00 HughesS. Ross United States 0–2 Russia MakroguzovaKholomina 16–21 18–21   34–42 Report

Pool L[edit]

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Brazil BárbaraFernanda 6 3 0 6 0 MAX 126 86 1.465
2 Slovakia ŠtrbováDubovcová 5 2 1 4 2 2.000 112 97 1.155
3 Finland Lahti-LiukkonenParkkinen 4 1 2 2 4 0.500 104 104 1.000
4 Mexico RevueltaOrellana 3 0 3 0 6 0.000 71 126 0.563
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
28 Jun 11:00 BárbaraFernanda Brazil 2–0 Mexico RevueltaOrellana 21–14 21–12   42–26 Report
28 Jun 11:00 Lahti-LiukkonenParkkinen Finland 0–2 Slovakia ŠtrbováDubovcová 19–21 11–21   30–42 Report
1 Jul 15:00 BárbaraFernanda Brazil 2–0 Slovakia ŠtrbováDubovcová 21–15 21–13   42–28 Report
1 Jul 16:00 Lahti-LiukkonenParkkinen Finland 2–0 Mexico RevueltaOrellana 21–11 21–9   42–20 Report
2 Jul 10:00 BárbaraFernanda Brazil 2–0 Finland Lahti-LiukkonenParkkinen 21–15 21–17   42–32 Report
2 Jul 10:00 ŠtrbováDubovcová Slovakia 2–0 Mexico RevueltaOrellana 21–16 21–9   42–25 Report

Ranking of the third place teams[edit]

The four best third-placed teams advanced directly to the round of 32. The other eight third-placed teams played in the lucky losers playoffs for the additional four spots in the Round of 32.

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 United States LarsenStockman 5 2 1 4 3 1.333 129 113 1.142
2 Germany BieneckSchneider 4 1 2 4 4 1.000 142 127 1.118
3 United States SweatWalsh Jennings 4 1 2 3 4 0.750 128 104 1.231
4 Germany BehrensTillmann 4 1 2 3 4 0.750 123 114 1.079
5 Japan KoshikawaMurakami 4 1 2 3 4 0.750 129 133 0.970
6 Russia UkolovaBirlova 4 1 2 3 4 0.750 117 128 0.914
7 Argentina GallayPereyra 4 1 2 3 5 0.600 135 146 0.925
8 Germany KörtzingerSchneider 4 1 2 3 5 0.600 124 147 0.844
9 Canada M. McNamaraN. McNamara 4 1 2 2 4 0.500 118 116 1.017
10 Finland Lahti-LiukkonenParkkinen 4 1 2 2 4 0.500 104 104 1.000
11 Australia LairdPalmer 4 1 2 2 4 0.500 104 108 0.963
12 China XueWang X. 4 1 2 2 4 0.500 96 111 0.865

Lucky losers playoffs[edit]

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
2 Jul 19:00 KoshikawaMurakami Japan 0–2 China XueWang X. 15–21 10–21   25–42 Report
2 Jul 19:00 UkolovaBirlova Russia 2–1 Australia LairdPalmer 19–21 21–13 15–13 55–47 Report
2 Jul 19:15 GallayPereyra Argentina 2–1 Finland Lahti-LiukkonenParkkinen 21–17 13–21 15–13 49–51 Report
2 Jul 20:30 KörtzingerSchneider Germany 2–0 Canada M. McNamaraN. McNamara 21–19 21–16   42–35 Report

Knockout stage[edit]

Bracket[edit]

 
Round of 32 Round of 16 Quarter-finals Semi-finals Final
 
                                   
 
3 July
 
 
 MenegattiToth (ITA) 2
 
4 July
 
 GallayPereyra (ARG) 1
 
 MenegattiToth (ITA) 2
 
3 July
 
 SponcilClaes (USA) 0
 
 IttlingerLaboureur (GER) 1
 
5 July
 
 SponcilClaes (USA) 2
 
 MenegattiToth (ITA) 0
 
3 July
 
 PavanHumana-Paredes (CAN) 2
 
 PavanHumana-Paredes (CAN) 2
 
4 July
 
 XiaWang F. (CHN) 0
 
 PavanHumana-Paredes (CAN) 2
 
3 July
 
 KeizerMeppelink (NED) 1
 
 LarsenStockman (USA) 1
 
5 July
 
 KeizerMeppelink (NED) 2
 
 PavanHumana-Paredes (CAN) 2
 
3 July
 
 BetschartHüberli (SUI) 1
 
 BorgerSude (GER) 2
 
4 July
 
 BehrensTillmann (GER) 1
 
 BorgerSude (GER) 1
 
3 July
 
 BárbaraFernanda (BRA) 2
 
 PlesiutschnigSchützenhöfer (AUT) 0
 
5 July
 
 BárbaraFernanda (BRA) 2
 
 BárbaraFernanda (BRA) 1
 
3 July
 
 BetschartHüberli (SUI) 2
 
 BetschartHüberli (SUI) 2
 
4 July
 
 ŠtrbováDubovcová (SVK) 1
 
 BetschartHüberli (SUI) 2
 
3 July
 
 RamosCavalcanti (BRA) 1
 
 XueWang X. (CHN) 0
 
6 July
 
 RamosCavalcanti (BRA) 2
 
 PavanHumana-Paredes (CAN) 2
 
3 July
 
 KlinemanA. Ross (USA) 0
 
 HeidrichVergé-Dépré (SUI) 2
 
4 July
 
 KörtzingerSchneider (GER) 1
 
 HeidrichVergé-Dépré (SUI) 1
 
3 July
 
 ClancyArtacho (AUS) 2
 
 ClancyArtacho (AUS) 2
 
5 July
 
 BansleyWilkerson (CAN) 0
 
 ClancyArtacho (AUS) 2
 
3 July
 
 MakroguzovaKholomina (RUS) 0
 
 MakroguzovaKholomina (RUS) 2
 
4 July
 
 FernándezBaquerizo (ESP) 0
 
 MakroguzovaKholomina (RUS) 2
 
3 July
 
 ÁgathaDuda (BRA) 1
 
 SweatWalsh Jennings (USA) 0
 
5 July
 
 ÁgathaDuda (BRA) 2
 
 ClancyArtacho (AUS) 0
 
3 July
 
 KlinemanA. Ross (USA) 2 Bronze medal match
 
 StubbeVan Iersel (NED) 2
 
4 July 6 July
 
 BieneckSchneider (GER) 0
 
 StubbeVan Iersel (NED) 0  BetschartHüberli (SUI) 0
 
3 July
 
 HughesS. Ross (USA) 2  ClancyArtacho (AUS) 2
 
 HughesS. Ross (USA) 2
 
5 July
 
 KozuchLudwig (GER) 0
 
 HughesS. Ross (USA) 0
 
3 July
 
 KlinemanA. Ross (USA) 2
 
 KlinemanA. Ross (USA) 2
 
4 July
 
 AntonelliCarol (BRA) 1
 
 KlinemanA. Ross (USA) 2
 
3 July
 
 GraudinaKravčenoka (LAT) 0
 
 UkolovaBirlova (RUS) 0
 
 
 GraudinaKravčenoka (LAT) 2
 

Round of 32[edit]

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
3 Jul 12:00 PavanHumana-Paredes Canada 2–0 China XiaWang F. 21–18 21–13   42–31 Report
3 Jul 13:00 LarsenStockman United States 1–2 Netherlands KeizerMeppelink 17–21 21–13 13–15 51–49 Report
3 Jul 14:00 PlesiutschnigSchützenhöfer Austria 0–2 Brazil BárbaraFernanda 16–21 16–21   32–42 Report
3 Jul 14:00 BetschartHüberli Switzerland 2–1 Slovakia ŠtrbováDubovcová 16–21 21–16 16–14 53–51 Report
3 Jul 15:00 BorgerSude Germany 2–1 Germany BehrensTillmann 19–21 21–17 15–13 55–51 Report
3 Jul 15:00 ClancyArtacho Australia 2–0 Canada BansleyWilkerson 21–15 21–19   42–34 Report
3 Jul 15:00 XueWang X. China 0–2 Brazil RamosCavalcanti 11–21 13–21   24–42 Report
3 Jul 16:00 IttlingerLaboureur Germany 1–2 United States SponcilClaes 21–19 19–21 10–15 50–55 Report
3 Jul 16:00 MenegattiToth Italy 2–1 Argentina GallayPereyra 24–26 21–17 16–14 61–57 Report
3 Jul 16:00 HeidrichVergé-Dépré Switzerland 2–1 Germany KörtzingerSchneider 24–22 19–21 16–14 59–57 Report
3 Jul 17:00 StubbeVan Iersel Netherlands 2–0 Germany BieneckSchneider 21–19 21–12   42–31 Report
3 Jul 17:00 HughesS. Ross United States 2–0 Germany KozuchLudwig 21–15 21–12   42–27 Report
3 Jul 17:00 UkolovaBirlova Russia 0–2 Latvia GraudinaKravčenoka 20–22 19–21   39–43 Report
3 Jul 18:00 MakroguzovaKholomina Russia 2–0 Spain FernándezBaquerizo 21–18 21–17   42–35 Report
3 Jul 18:00 SweatWalsh Jennings United States 0–2 Brazil ÁgathaDuda 18–21 16–21   34–42 Report
3 Jul 18:00 KlinemanA. Ross United States 2–1 Brazil AntonelliCarol 21–15 13–21 15–11 49–47 Report

Round of 16[edit]

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
4 Jul 13:00 StubbeVan Iersel Netherlands 0–2 United States HughesS. Ross 14–21 19–21   33–42 Report
4 Jul 13:00 KlinemanA. Ross United States 2–0 Latvia GraudinaKravčenoka 21–11 21–18   42–29 Report
4 Jul 14:00 HeidrichVergé-Dépré Switzerland 1–2 Australia ClancyArtacho 16–21 23–21 9–15 48–57 Report
4 Jul 14:00 MakroguzovaKholomina Russia 2–1 Brazil ÁgathaDuda 22–20 18–21 22–20 62–61 Report
4 Jul 16:00 MenegattiToth Italy 2–0 United States SponcilClaes 26–24 21–16   47–40 Report
4 Jul 16:00 PavanHumana-Paredes Canada 2–1 Netherlands KeizerMeppelink 21–18 18–21 15–9 54–48 Report
4 Jul 18:00 BetschartHüberli Switzerland 2–1 Brazil RamosCavalcanti 19–21 21–15 15–12 55–48 Report
4 Jul 20:30 BorgerSude Germany 1–2 Brazil BárbaraFernanda 21–10 17–21 11–15 49–46 Report

Quarterfinals[edit]

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
5 Jul 11:15 MenegattiToth Italy 0–2 Canada PavanHumana-Paredes 12–21 12–21   24–42 Report
5 Jul 11:15 ClancyArtacho Australia 2–0 Russia MakroguzovaKholomina 24–22 21–14   45–36 Report
5 Jul 12:30 BárbaraFernanda Brazil 1–2 Switzerland BetschartHüberli 21–19 13–21 13–15 47–55 Report
5 Jul 12:30 HughesS. Ross United States 0–2 United States KlinemanA. Ross 18–21 14–21   32–42 Report

Semifinals[edit]

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
5 Jul 19:15 ClancyArtacho Australia 0–2 United States KlinemanA. Ross 15–21 18–21   33–42 Report
5 Jul 20:30 PavanHumana-Paredes Canada 2–1 Switzerland BetschartHüberli 23–21 17–21 19–17 59–59 Report

Bronze medal game[edit]

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
6 Jul 13:00 BetschartHüberli Switzerland 0–2 Australia ClancyArtacho 18–21 20–22   38–43 Report

Final[edit]

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Total Report
6 Jul 15:15 PavanHumana-Paredes Canada 2–0 United States KlinemanA. Ross 23–21 23–21   46–42 Report

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ "Women's team list". FIVB. 5 May 2019.
  2. ^ "Confident Canadians Pavan and Humana-Paredes claim championship crown". FIVB. 6 July 2019.
  3. ^ "Women's team list". FIVB. 5 May 2019.
  4. ^ "Tournament teams". FIVB. Retrieved 29 June 2019.
  5. ^ "Late beach volleyball withdrawals add Austrian & Italian teams to World Championships". FIVB. 27 June 2019.
  6. ^ "2019 FIVB World Championships pool placements confirmed". FIVB. 4 June 2019.
  7. ^ "2019 Beach Volleyball World Championships – Pool match schedule now available". FIVB. 12 June 2019.

External links[edit]