2018 Asian Women's U19 Volleyball Championship

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2018 Asian Women's U19 Volleyball Championship
Tournament details
Host nation  Vietnam
Dates 10–17 June
Teams 15 (from 1 confederation)
Venue(s) 2 (in 2 host cities)
Champions  Japan (6th title)
Tournament awards
MVP Japan Kanon Sonoda
Official website
Bắc Ninh 2018

The 2018 Asian Women's U19 Volleyball Championship, referred to as the 2018 SMM Asian Women's U19 Volleyball Championship for sponsorship reasons, was the nineteenth edition of the Asian Women's U19 Volleyball Championship, a biennial international volleyball tournament organised by the Asian Volleyball Confederation (AVC) with Volleyball Federation of Vietnam (VFV) for the women's under-19 national teams of Asia. The tournament was held in Bắc Ninh Province, Vietnam, from 10 to 17 June 2018.

A total of fifteen teams played in the tournament, with players born on or after 1 January 2000 eligible to participate.

Same as previous editions, the tournament acted as the AVC qualifiers for the FIVB Volleyball Women's U20 World Championship. The top two teams qualified for the 2019 FIVB Volleyball Women's U20 World Championship, as the AVC representatives.

Qualification[edit]

The fifteen AVC member associations will participate in the tournament (included the India, who was suspended by the FIVB and was lifted the suspension in May 2018), Vietnam qualified as host country. There are thirteen teams participated in the 2016 Asian Women's U19 Volleyball Championship, and the one remaining teams did not participate in the previous edition. The fifteen AVC member associations were from four zonal associations, including, Central Asia (4 teams), East Asia (6 teams), Oceania (2 team) and Southeast Asia (3 teams). While any West Asian teams did not participate this edition and Uzbekistan withdrew from the tournament.

Qualified teams[edit]

The following teams qualified for the tournament.

Means of qualification Births Qualified
Host country 1  Vietnam
Central Asian teams 4  India
 Iran
 Kazakhstan
 Sri Lanka
 Uzbekistan
East Asian teams 6  China
 Chinese Taipei
 Hong Kong
 Japan
 Macau
 South Korea
Oceanian teams 2  Australia
 New Zealand
Southeast Asian team 2  Malaysia
 Thailand
Total 15

Pools composition[edit]

This is the first Asian Women's U19 Volleyball Championship which will use the new competition format. Following the 2017 AVC Board of Administration’s unanimous decision, the new format will see teams being drawn into four pools up to the total amount of the participating teams. Each team as well as the host side will be assigned into a pool according to their 2016 ranking. The four best-ranked teams will be drawn in the same Pool A, the next best four will contest Pool B, the next best four will contest Pool C. Pool D will comprise teams finishing next best three teams.[1]

Pool A Pool B Pool C Pool D
 China (1)  South Korea (5)  Iran (9)  New Zealand (14)
 Japan (2)  Chinese Taipei (6)  Australia (11)  Sri Lanka (15)
 Thailand (3)  Kazakhstan (7)  Macau (12)  Uzbekistan (–)
 Vietnam (4; Host)  India (8)  Hong Kong (13)  Malaysia (–)

Squads[edit]

Venues[edit]

Code Venue Capacity Location
BNG
Bac Ninh Gymnasium
4,000
Bắc Ninh City
UPS
Bac Ninh University of Physical Education and Sports
1,000
Từ Sơn

Preliminary round[edit]

Pool standing procedure[edit]

  1. Number of matches won
  2. Match points
  3. Sets ratio
  4. Points ratio
  5. Result of the last match between the tied teams

Match won 3–0 or 3–1: 3 match points for the winner, 0 match points for the loser
Match won 3–2: 2 match points for the winner, 1 match point for the loser
Match forfeited: 0 match points for each.

Pool A[edit]

Pos Team Pld W L Pts SW SL SR SPW SPL SPR Qualification
1  Japan 3 3 0 9 9 0 MAX 225 158 1.424 Quarter-finals
2  Thailand 3 2 1 5 6 6 1.000 264 264 1.000 Round of 15
3  China 3 1 2 4 5 7 0.714 255 255 1.000
4  Vietnam (H) 3 0 3 0 2 9 0.222 207 274 0.755
Updated to match(es) played on unknown. Source:[citation needed]
Rules for classification: Pool standing procedure
(H) Host.
Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
10 June 15:00 BNG China  0–3  Japan 16–25 22–25 13–25     51–75  
10 June 20:30 BNG Vietnam  1–3  Thailand 26–24 21–25 17–25 21–25   85–99  
11 June 15:00 BNG Japan  3–0  Thailand 25–22 25–19 25–21     75–62  
11 June 20:00 BNG Vietnam  1–3  China 17–25 25–22 26–28 9–25   77–100  
12 June 15:00 BNG China  2–3  Thailand 25–13 20–25 27–25 22–25 10–15 104–103  
12 June 20:00 BNG Vietnam  0–3  Japan 12–25 12–25 21–25     45–75  

Pool B[edit]

Pos Team Pld W L Pts SW SL SR SPW SPL SPR Qualification
1  Chinese Taipei 3 3 0 8 9 2 4.500 252 212 1.189 Round of 15
2  South Korea 3 2 1 6 8 5 1.600 254 249 1.020
3  Kazakhstan 3 1 2 4 5 6 0.833 228 246 0.927
4  India 3 0 3 0 0 9 0.000 125 152 0.822
Updated to match(es) played on unknown. Source:[citation needed]
Rules for classification: Pool standing procedure
Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
10 June 17:30 UPS Kazakhstan  3–0  India 25–22 25–19 27–25     77–66  
10 June 17:30 BNG South Korea  2–3  Chinese Taipei 17–25 17–25 25–22 25–15 13–15 97–102  
11 June 17:30 UPS South Korea  3–0  India 25–17 25–14 25–21     75–52  
11 June 17:30 BNG Chinese Taipei  3–0  Kazakhstan 25–16 25–17 25–23     75–56  
12 June 17:30 UPS South Korea  3–2  Kazakhstan 23–25 17–25 25–20 25–14 15–6 105–90  
12 June 17:30 BNG Chinese Taipei  3–0  India 25–17 25–21 25–13     75–51  

Pool C[edit]

Pos Team Pld W L Pts SW SL SR SPW SPL SPR Qualification
1  Iran 3 2 1 7 8 4 2.000 275 210 1.310 Round of 15
2  Australia 3 2 1 6 8 6 1.333 289 287 1.007
3  Hong Kong 3 2 1 5 7 5 1.400 255 236 1.081
4  Macau 3 0 3 0 1 6 0.167 157 243 0.646
Updated to match(es) played on unknown. Source:[citation needed]
Rules for classification: Pool standing procedure
Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
10 June 12:30 UPS Australia  3–1  Macau 25–19 18–25 25–18 25–13   93–75  
10 June 12:30 BNG Iran  3–1  Hong Kong 19–25 25–13 25–18 25–18   94–74  
11 June 12:30 UPS Macau  0–3  Hong Kong 14–25 14–25 13–25     41–75  
11 June 12:30 BNG Iran  2–3  Australia 25–15 25–15 23–25 21–25 12–15 106–95  
12 June 12:30 UPS Australia  2–3  Hong Kong 25–17 25–27 25–22 18–25 8–15 101–106  
12 June 12:30 BNG Iran  3–0  Macau 25–11 25–18 25–12     75–41  

Pool D[edit]

Pos Team Pld W L Pts SW SL SR SPW SPL SPR Qualification
1  New Zealand 2 2 0 5 6 3 2.000 200 193 1.036 Round of 15
2  Malaysia 2 1 1 4 5 3 1.667 183 164 1.116
3  Sri Lanka 2 0 2 0 1 6 0.167 147 173 0.850
4  Uzbekistan 0 0 0 0 0 0 0 0 Withdrawn
Updated to match(es) played on unknown. Source:[citation needed]
Rules for classification: Pool standing procedure
Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
10 June 15:00 UPS New Zealand  3–2  Malaysia 16–25 20–25 25–22 25–22 16–14 102–108  
11 June 15:00 UPS New Zealand  3–1  Sri Lanka 25–19 23–25 25–21 25–20   98–85  
12 June 15:00 UPS Sri Lanka  0–3  Malaysia 16–25 23–25 23–25     62–75  

Bracket composition[edit]

Pool A Pool B Pool C Pool D
1  Japan 1  Chinese Taipei 1  Iran 1  New Zealand
2  Thailand 2  South Korea 2  Australia 2  Malaysia
3  China 3  Kazakhstan 3  Hong Kong 3  Sri Lanka
4  Vietnam 4  India 4  Macau # N/A

Final round[edit]

Classification round (R9–15)[edit]

Classification round (R13–15)[edit]

 
13th–15th places 13th place
 
           
 
 
 
 
17 June
 
 
 Macau 0
 
16 June
 
 Malaysia 3
 
 Sri Lanka 0
 
 
 Malaysia 3
 

Thirteenth to Fifteenth places[edit]

  • Winners will advance to Thirteenth places play-off.
  • Loser will finish at Fifteenth place.
Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
16 June 15:00 UPS Sri Lanka  0–3  Malaysia 18–25 9–25 22–25     49–75  

Thirteenth place[edit]

Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
17 June 12:30 UPS Macau  0–3  Malaysia 21–25 24–26 11–25     56–76  

Classification round (R9–15)[edit]

 
9th–15th places 9th–12th places 9th place
 
                   
 
 
 
 
16 June
 
 
 India 2
 
15 June
 
 New Zealand 3
 
 New Zealand 3
 
17 June
 
 Macau 0
 
 New Zealand 3
 
15 June
 
 Australia 0
 
 Sri Lanka 0
 
16 June
 
 Australia 3
 
 Australia 3
 
15 June
 
 Hong Kong 2 11th place
 
 Malaysia 0
 
17 June
 
 Hong Kong 3
 
 India 3
 
 
 Hong Kong 2
 

Ninth to Fifteenth places[edit]

  • Winners will advance to Ninth to Twelfth place
  • Losers will transfer to Classification round (R13–15).
Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
15 June 12:30 UPS Australia  3–0  Sri Lanka 25–11 25–12 25–18     75–41  
15 June 15:00 UPS Macau  0–3  New Zealand 15–25 15–25 21–25     51–75  
15 June 17:30 UPS Hong Kong  3–0  Malaysia 25–16 25–20 25–21     75–57  

Ninth to Twelfth places[edit]

  • Winners will advance to Ninth places play-off.
  • Losers will be given a chance to Eleventh places play-off.
Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
16 June 17:30 UPS India  2–3  New Zealand 25–17 24–26 25–22 28–30 12–15 114–110  
16 June 20:00 UPS Australia  3–2  Hong Kong 22–25 23–25 25–16 25–18 15–13 110–97  

Eleventh place[edit]

Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
17 June 15:00 UPS India  3–2  Hong Kong 16–25 22–25 25–19 25–17 15–6 103–92  

Ninth place[edit]

Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
17 June 17:30 UPS New Zealand  3–0  Australia 25–15 25–18 25–19     75–52  

Classification round (R5–8)[edit]

 
5th–8th places 5th place
 
           
 
16 June
 
 
 Iran 2
 
17 June
 
 Vietnam 3
 
 Vietnam 0
 
16 June
 
 South Korea 3
 
 Kazakhstan 1
 
 
 South Korea 3
 
7th place
 
 
17 June
 
 
 Iran 1
 
 
 Kazakhstan 3

Fifth to Eight places[edit]

  • Winners will advance to Fifth places play-off.
  • Losers will be given a chance to Seventh places play-off.
Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
16 June 12:30 BNG South Korea  3–1  Kazakhstan 24–26 25–19 25–13 25–15   99–73  
16 June 15:00 BNG Vietnam  3–2  Iran 19–25 25–14 25–18 18–25 15–13 102–95  

Seventh place[edit]

Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
17 June 20:00 UPS Kazakhstan  3–1  Iran 25–15 22–25 25–23 25–12   97–75  

Fifth place[edit]

Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
17 June 15:00 BNG Vietnam  0–3  South Korea 17–25 16–25 23–25     56–75  

Championship round (R1–15)[edit]

 
Round of 15 Quarter-finals Semi-finals Final
 
                           
 
 
 
 
15 June
 
 
 Japan 3
 
14 June
 
 Iran 0
 
 India 0
 
16 June
 
 Iran 3
 
 Japan 3
 
14 June
 
 Chinese Taipei 0
 
 Vietnam 3
 
15 June
 
 New Zealand 0
 
 Vietnam 1
 
14 June
 
 Chinese Taipei 3
 
 Chinese Taipei 3
 
17 June
 
 Macau 0
 
 Japan 3
 
14 June
 
 China 0
 
 Thailand 3
 
15 June
 
 Sri Lanka 0
 
 Thailand 3
 
14 June
 
 Kazakhstan 0
 
 Kazakhstan 3
 
16 June
 
 Australia 1
 
 Thailand 2
 
14 June
 
 China 3 Third place
 
 China 3
 
15 June 17 June
 
 Malaysia 0
 
 China 3  Thailand 3
 
14 June
 
 South Korea 0  Chinese Taipei 1
 
 South Korea 3
 
 
 Hong Kong 0
 

Round of 15[edit]

  • Winners will advance to Quarter-finals.
  • Losers will transfer to Classification round (R9–15).
Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
14 June 12:30 UPS Kazakhstan  3–1  Australia 25–21 25–18 20–25 25–16   95–80  
14 June 12:30 BNG China  3–0  Malaysia 25–7 25–16 25–13     75–36  
14 June 15:00 UPS South Korea  3–0  Hong Kong 25–15 25–11 25–10     75–36  
14 June 15:00 BNG Thailand  3–0  Sri Lanka 25–14 25–4 25–9     75–27  
14 June 17:30 UPS India  0–3  Iran 17–25 19–25 12–25     48–75  
14 June 17:30 BNG Chinese Taipei  3–0  Macau 25–11 25–12 25–12     75–35  
14 June 20:00 BNG Vietnam  3–0  New Zealand 25–22 25–21 25–23     75–66  

Quarter-finals[edit]

  • Winners will advance to Semi-finals.
  • Losers will transfer to Classification round (R5–8).
Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
15 June 15:00 BNG Thailand  3–0  Kazakhstan 27–25 25–16 25–13     77–54  
15 June 17:30 BNG China  3–0  South Korea 25–16 25–22 25–22     75–60  
15 June 20:00 UPS Vietnam  1–3  Chinese Taipei 22–25 25–21 27–29 20–25   94–100  
15 June 20:00 BNG Japan  3–0  Iran 25–14 25–15 25–6     75–35  

Semi-finals[edit]

  • Winners will advance to Finals and World Championship.
  • Losers will be given a chance to Third place play-off.
Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
16 June 17:30 BNG China  3–2  Thailand 25–16 25–19 12–25 17–25 15–7 94–92  
16 June 20:00 BNG Japan  3–0  Chinese Taipei 25–10 25–14 25–19     75–43  

Third place[edit]

Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
17 June 17:30 BNG Thailand  3–1  Chinese Taipei 25–22 26–24 17–25 25–23   93–94  

Final[edit]

Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
17 June 20:30 BNG China  0–3  Japan 20–25 14–25 20–25     54–75  

Final standing[edit]

Qualified for the 2019 FIVB U20 World Championship

Awards[edit]

  • Most Valuable Player
Japan Kanon Sonoda
  • Best Outside Spikers
Thailand Thanacha Sooksod
Japan Ayumi Yoshida
  • Best Setter
Japan Kanon Sonoda
  • Best Opposite Spiker
China Xu Luyao
  • Best Middle Blockers
Chinese Taipei Wen Yi-chin
China Jiao Dian
  • Best Libero
Japan Sayaka Daikuzono

Broadcasting rights[edit]

Territory Channel
AVC partner SMMTV
 Thailand
Thairath TV
 Vietnam
Thể Thao TV

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ "NEW COMPETITION FORMAT SET FOR 2018 AVC CHAMPIONSHIPS". AVC. Retrieved 27 February 2018.

External links[edit]