2018–19 CEV Women's Champions League

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2018–19 CEV Women's Champions League
League CEV Women's Champions League
Sport Volleyball
Duration Qualifying round:
9 October – 13 November 2018
Main tournament:
20 November 2018 – 18 May 2019
Number of teams 27 (9 qual. + 18 main tourn.)
Finals champions ItalyIgor Gorgonzola Novara
  Runners-up ItalyImoco Volley Conegliano
Finals MVP ItalyPaola Egonu
CEV Women's Champions League seasons
← 2017–18
2019–20 →

The CEV Champions League is the highest level of European club volleyball in the 2018–19 season and the 59th edition.

Qualification[edit]

A total of 20 teams participate in the main competition, with 18 teams being allocated direct vacancies on the basis of ranking list for European Cups Competitions and 2 teams qualify from the qualification rounds.[1] Drawing of lots for the pools composition was held on 2 November 2018.[2]

Rank[3] Country No. teams Qualified teams
Vac Qual Total
1  Turkey 3 - 3 Eczacıbaşı VitrA Istanbul
Fenerbahçe SK Istanbul
Vakıfbank Istanbul
2  Italy 3 - 3 Igor Gorgonzola Novara
Imoco Volley Conegliano
Savino Del Bene Scandicci
3  Russia 3 - 3 Dinamo Kazan
Dinamo Moscow
Uralochka-NTMK Ekaterinburg
4  Poland 2 1 3 Chemik Police
ŁKS Commercecon Łódź
Budowlani Łódź
6  France 2 - 2 Béziers VB
RC Cannes
8  Romania 1 - 1 CSM București
9  Germany 1 1 2 SSC Palmberg Schwerin
Allianz MTV Stuttgart
13  Belarus 1 - 1 Minchanka Minsk
14  Bulgaria 1 - 1 Maritza Plovdiv
15  Finland 1 - 1 Hämeenlinna

Format[edit]

League round

A round-robin format (each team plays every other team in its pool twice, once home and once away) where the 20 participating teams are drawn into 5 pools of 4 teams each. The five pool winners and the best three second placed teams among all pools qualify for the Playoffs.[1]

The standings is determined by the number of matches won. In case of a tie in the number of matches won by two or more teams, their ranking is based on the following criteria:[4]

  • result points (points awarded for results: 3 points for 3–0 or 3–1 wins, 2 points for 3–2 win, 1 point for 2–3 loss);
  • set quotient (the number of total sets won divided by the number of total sets lost);
  • points quotient (the number of total points scored divided by the number of total points lost);
  • results of head-to-head matches between the teams in question.
Playoffs

A knockout format where the 8 qualified teams are each draw into the quarter-finals with the round winners advancing to the next rounds (semifinals and final). Matches in the quarter-finals and semifinals consists of two legs (home and away).
Result points are awarded for each leg (3 points for 3–0 or 3–1 wins, 2 points for 3–2 win, 1 point for 2–3 loss). After two legs, the team with the most result points advances further in the tournament. In case teams are tied after two legs, a Golden Set is played immediately at the completion of the second leg. The Golden Set winner is the team that first obtains 15 points, provided that the points difference between the two teams is at least 2 points (thus, the Golden Set is similar to a tiebreak set in a normal match).[4]

Grand finale

A single match between the winners of the semifinals in a neutral venue decides the tournament champion.[1]

Pools composition[edit]

Drawing of lots was held on 2 November 2018, the 20 teams are divided in 4 pots of 5 teams each, with one team per pot being draw into each of the 5 pools (A, B, C, D, E).[2]

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4

Vakıfbank Istanbul (Turkey 1)
Imoco Volley Conegliano (Italy 1)
Dinamo Moscow (Russia 1)
Eczacıbaşı VitrA Istanbul (Turkey 2)
Igor Gorgonzola Novara (Italy 2)

Chemik Police (Poland 1)
Béziers VB (France 1)
Dinamo Kazan (Russia 2)
ŁKS Commercecon Łódź (Poland 2)
RC Cannes (France 2)

CSM București (Romania 1)
SSC Palmberg Schwerin (Germany 1)
Minchanka Minsk (Belarus 1)
Maritza Plovdiv (Bulgaria 1)
Hämeenlinna (Finland 1)

Fenerbahçe SK Istanbul (Turkey 3)
Savino Del Bene Scandicci (Italy 3)
Uralochka-NTMK Ekaterinburg (Russia 3)
Allianz MTV Stuttgart (Germany 2)
Budowlani Łódź (Poland 3)

Draw
Pool A Pool B Pool C Pool D Pool E
Vakıfbank Istanbul Eczacıbaşı VitrA Istanbul Igor Gorgonzola Novara Imoco Volley Conegliano Dinamo Moscow
Béziers VB Dinamo Kazan RC Cannes ŁKS Commercecon Łódź Chemik Police
Maritza Plovdiv Hämeenlinna Minchanka Minsk SSC Palmberg Schwerin CSM București
Allianz MTV Stuttgart Uralochka-NTMK Ekaterinburg Budowlani Łódź Savino Del Bene Scandicci Fenerbahçe SK Istanbul

League round[edit]

The league round started on 20 November 2018.

Qualified for the Playoff round
  • All times are local.

Pool A[edit]

Rank Team Matches Pts Sets Points
W L W L Ratio W L Ratio
1 Vakıfbank Istanbul 6 0 18 18 1 18.000 471 342 1.377
2 Allianz MTV Stuttgart 4 2 12 13 8 1.625 479 447 1.072
3 Maritza Plovdiv 1 5 3 5 16 0.313 421 492 0.856
4 Béziers VB 1 5 3 4 15 0.267 354 444 0.797
Date Time Team 1 Score Team 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
20 Nov 20:00 Béziers VB 3–0 Maritza Plovdiv 25–17 25–12 25–20     75–49 Report
22 Nov 19:00 Vakıfbank Istanbul 3–1 Allianz MTV Stuttgart 25–13 20–25 25–19 25–17   95–74 Report
19 Dec 19:00 Allianz MTV Stuttgart 3–0 Béziers VB 25–16 25–16 25–20     75–52 Report
20 Dec 18:00 Maritza Plovdiv 0–3 Vakıfbank Istanbul 16–25 16–25 21–25     53–75 Report
23 Jan 19:00 Allianz MTV Stuttgart 3–1 Maritza Plovdiv 25–15 25–21 23–25 25–19   98–80 Report
23 Jan 20:00 Béziers VB 0–3 Vakıfbank Istanbul 24–26 19–25 14–25     57–76 Report
6 Feb 18:00 Vakıfbank Istanbul 3–0 Maritza Plovdiv 25–19 25–17 25–19     75–55 Report
6 Feb 20:00 Béziers VB 0–3 Allianz MTV Stuttgart 19–25 20–25 16–25     55–75 Report
20 Feb 18:00 Maritza Plovdiv 3–1 Béziers VB 25–15 19–25 25–15 25–16   94–71 Report
20 Feb 19:00 Allianz MTV Stuttgart 0–3 Vakıfbank Istanbul 23–25 18–25 18–25     59–75 Report
26 Feb 19:00 Vakıfbank Istanbul 3–0 Béziers VB 25–10 25–18 25–16     75–44 Report
26 Feb 20:00 Maritza Plovdiv 1–3 Allianz MTV Stuttgart 24–26 19–25 25–22 22–25   90–98 Report

Pool B[edit]

Rank Team Matches Pts Sets Points
W L W L Ratio W L Ratio
1 Eczacıbaşı VitrA Istanbul 6 0 17 18 3 6.000 503 380 1.324
2 Dynamo Kazan 3 3 10 12 9 1.333 456 426 1.070
3 Uralochka-NTMK Ekaterinburg 3 3 8 11 13 0.846 497 503 0.988
4 HPK Hämeenlinna 0 6 1 2 18 0.111 333 480 0.694
Date Time Team 1 Score Team 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
20 Nov 19:00 Dynamo Kazan 3–0 HPK Hämeenlinna 25–12 25–13 25–10     75–35 Report
21 Nov 19:30 Eczacıbaşı VitrA Istanbul 3–0 Uralochka-NTMK Ekaterinburg 25–16 25–17 25–21     75–54 Report
18 Dec 19:00 Uralochka-NTMK Ekaterinburg 3–2 Dynamo Kazan 23–25 17–25 25–17 26–24 15–5 106–96 Report
19 Dec 20:00 HPK Hämeenlinna 0–3 Eczacıbaşı VitrA Istanbul 11–25 20–25 16–25     47–75 Report
22 Jan 19:00 Dynamo Kazan 1–3 Eczacıbaşı VitrA Istanbul 16–25 16–25 25–22 22–25   79–97 Report
24 Jan 19:00 Uralochka-NTMK Ekaterinburg 3–0 HPK Hämeenlinna 25–19 25–21 25–15     75–55 Report
5 Feb 17:30 Eczacıbaşı VitrA Istanbul 3–0 HPK Hämeenlinna 25–17 25–7 25–20     75–44 Report
5 Feb 19:00 Dynamo Kazan 3–0 Uralochka-NTMK Ekaterinburg 25–19 25–17 25–21     75–57 Report
19 Feb 18:30 HPK Hämeenlinna 0–3 Dynamo Kazan 19–25 18–25 19–25     56–75 Report
20 Feb 19:00 Uralochka-NTMK Ekaterinburg 2–3 Eczacıbaşı VitrA Istanbul 20–25 22–25 25–19 25–22 8–15 100–106 Report
26 Feb 17:00 Eczacıbaşı VitrA Istanbul 3–0 Dynamo Kazan 25–21 25–18 25–17     75–56 Report
26 Feb 18:30 HPK Hämeenlinna 2–3 Uralochka-NTMK Ekaterinburg 25–19 25–21 21–25 20–25 5–15 96–105 Report

Pool C[edit]

Rank Team Matches Pts Sets Points
W L W L Ratio W L Ratio
1 Igor Gorgonzola Novara 6 0 18 18 0 MAX 459 323 1.421
2 Budowlani Łódź 4 2 11 12 9 1.333 458 474 0.966
3 RC Cannes 1 5 4 6 15 0.400 456 511 0.892
4 Minchanka Minsk 1 5 3 4 16 0.250 442 507 0.872
Date Time Team 1 Score Team 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
21 Nov 20:00 RC Cannes 3–0 Minchanka Minsk 25–20 25–19 25–18     75–57 Report
22 Nov 20:30 Igor Gorgonzola Novara 3–0 Budowlani Łódź 25–19 25–19 25–20     75–58 Report
19 Dec 20:00 Minchanka Minsk 0–3 Igor Gorgonzola Novara 19–25 32–34 16–25     67–84 Report
20 Dec 18:00 Budowlani Łódź 3–0 RC Cannes 25–23 25–23 30–28     80–74 Report
22 Jan 19:30 RC Cannes 0–3 Igor Gorgonzola Novara 15–25 17–25 19–25     51–75 Report
23 Jan 20:00 Budowlani Łódź 3–0 Minchanka Minsk 25–22 25–21 26–24     76–67 Report
5 Feb 20:30 RC Cannes 2–3 Budowlani Łódź 25–18 23–25 25–22 18–25 8–15 99–105 Report
7 Feb 20:30 Igor Gorgonzola Novara 3–0 Minchanka Minsk 25–16 25–13 25–19     75–48 Report
19 Feb 18:00 Budowlani Łódź 0–3 Igor Gorgonzola Novara 19–25 16–25 11–25     46–75 Report
21 Feb 19:00 Minchanka Minsk 3–1 RC Cannes 44–46 25–21 25–19 25–18   119–104 Report
26 Feb 20:00 Minchanka Minsk 1–3 Budowlani Łódź 19–25 19–25 25–18 21–25   84–93 Report
26 Feb 20:30 Igor Gorgonzola Novara 3–0 RC Cannes 25–20 25–18 25–15     75–53 Report

Pool D[edit]

Rank Team Matches Pts Sets Points
W L W L Ratio W L Ratio
1 Savino Del Bene Scandicci 4 2 12 15 8 1.875 506 482 1.050
2 Imoco Volley Conegliano 4 2 11 14 10 1.400 553 465 1.189
3 SSC Palmberg Schwerin 3 3 10 12 11 1.091 513 519 0.988
4 ŁKS Commercecon Łódź 1 5 3 4 16 0.250 375 481 0.780
Date Time Team 1 Score Team 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
20 Nov 20:30 ŁKS Commercecon Łódź 3–1 SSC Palmberg Schwerin 25–18 25–23 14–25 25–17   89–83 Report
21 Nov 20:30 Imoco Volley Conegliano 3–2 Savino Del Bene Scandicci 25–21 24–26 25–12 23–25 15–10 112–94 Report
18 Dec 19:00 SSC Palmberg Schwerin 3–0 Imoco Volley Conegliano 36–34 25–19 25–22     86–75 Report
20 Dec 20:30 Savino Del Bene Scandicci 3–0 ŁKS Commercecon Łódź 25–10 25–23 25–23     75–56 Report
22 Jan 18:00 ŁKS Commercecon Łódź 0–3 Imoco Volley Conegliano 20–25 15–25 17–25     52–75 Report
23 Jan 20:30 Savino Del Bene Scandicci 3–0 SSC Palmberg Schwerin 25–16 28–26 25–17     78–59 Report
5 Feb 18:00 ŁKS Commercecon Łódź 0–3 Savino Del Bene Scandicci 21–25 22–25 17–25     60–75 Report
6 Feb 20:30 Imoco Volley Conegliano 3–2 SSC Palmberg Schwerin 23–25 24–26 25–19 25–19 15–7 112–96 Report
19 Feb 19:30 SSC Palmberg Schwerin 3–1 ŁKS Commercecon Łódź 23–25 25–21 25–18 25–17   98–81 Report
20 Feb 20:30 Savino Del Bene Scandicci 3–2 Imoco Volley Conegliano 15–25 25–22 25–23 20–25 15–9 100–104 Report
26 Feb 19:00 SSC Palmberg Schwerin 3–1 Savino Del Bene Scandicci 16–25 25–23 25–23 25–13   91–84 Report
26 Feb 20:30 Imoco Volley Conegliano 3–0 ŁKS Commercecon Łódź 25–10 25–12 25–15     75–37 Report

Pool E[edit]

Rank Team Matches Pts Sets Points
W L W L Ratio W L Ratio
1 Fenerbahçe SK Istanbul 5 1 16 17 5 3.400 515 422 1.220
2 Dinamo Moscow 5 1 13 16 9 1.778 554 521 1.063
3 CSM București 1 5 4 7 16 0.438 474 523 0.906
4 Chemik Police 1 5 3 7 17 0.412 464 541 0.858
Date Time Team 1 Score Team 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
21 Nov 19:00 Dinamo Moscow 1–3 Fenerbahçe SK Istanbul 17–25 25–17 18–25 11–25   71–92 Report
22 Nov 18:00 Chemik Police 1–3 CSM București 19–25 16–25 25–16 22–25   82–91 Report
19 Dec 18:30 Fenerbahçe SK Istanbul 3–0 Chemik Police 25–12 25–16 25–22     75–50 Report
20 Dec 19:30 CSM București 0–3 Dinamo Moscow 21–25 27–29 27–29     75–83 Report
23 Jan 18:30 Fenerbahçe SK Istanbul 3–0 CSM București 25–18 25–19 25–22     75–59 Report
24 Jan 18:00 Chemik Police 2–3 Dinamo Moscow 25–16 16–25 21–25 25–19 5–15 92–100 Report
6 Feb 18:00 Chemik Police 0–3 Fenerbahçe SK Istanbul 24–26 20–25 15–25     59–76 Report
6 Feb 19:00 Dinamo Moscow 3–1 CSM București 25–18 25–20 14–25 25–15   89–78 Report
20 Feb 19:00 Fenerbahçe SK Istanbul 2–3 Dinamo Moscow 25–23 12–25 25–23 24–26 15–17 101–114 Report
20 Feb 19:30 CSM București 2–3 Chemik Police 25–17 23–25 25–16 21–25 8–15 102–98 Report
26 Feb 19:00 Dinamo Moscow 3–1 Chemik Police 25–20 25–17 22–25 25–21   97–83 Report
26 Feb 20:00 CSM București 1–3 Fenerbahçe SK Istanbul 11–25 25–21 19–25 14–25   69–96 Report

Playoff round[edit]

Quarter-finals[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg Golden Set
Allianz MTV Stuttgart Germany 1–5 Italy Igor Gorgonzola Novara 1–3 2–3
Dinamo Moscow Russia 2–4 Turkey Vakıfbank Istanbul 3–2 0–3
Savino Del Bene Scandicci Italy 1–5 Turkey Fenerbahçe SK Istanbul 1–3 2–3
Imoco Volley Conegliano Italy 3–3 Turkey Eczacıbaşı VitrA Istanbul 0–3 3–1 15–10

First leg[edit]

Date Time Team 1 Score Team 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
12 Mar 19:00 Allianz MTV Stuttgart 1–3 Igor Gorgonzola Novara 19–25 24–26 25–19 20–25   88–95 Report
13 Mar 18:30 Savino Del Bene Scandicci 1–3 Fenerbahçe SK Istanbul 19–25 25–23 19–25 21–25   84–98 Report
13 Mar 19:00 Dinamo Moscow 3–2 Vakıfbank Istanbul 20–25 25–23 25–23 21–25 15–13 106–109 Report
13 Mar 20:30 Imoco Volley Conegliano 0–3 Eczacıbaşı VitrA Istanbul 21–25 25–27 22–25     68–77 Report

Second leg[edit]

Date Time Team 1 Score Team 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
19 Mar 17:00 Eczacıbaşı VitrA Istanbul 1–3 Imoco Volley Conegliano 21–25 23–25 25–21 21–25   90–96 Report
Golden set Eczacıbaşı VitrA Istanbul Turkey 10–15 Italy Imoco Volley Conegliano
19 Mar 20:00 Fenerbahçe SK Istanbul 3–2 Savino Del Bene Scandicci 19–25 26–28 25–22 25–17 15–8 110–100 Report
20 Mar 19:00 Vakıfbank Istanbul 3–0 Dinamo Moscow 25–19 25–16 25–8     75–43 Report
21 Mar 20:30 Igor Gorgonzola Novara 3–2 Allianz MTV Stuttgart 25–14 25–22 16–25 18–25 16–14 100–100 Report

Semifinals[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg Golden Set
Vakıfbank Istanbul Turkey 3–3 Italy Igor Gorgonzola Novara 0–3 3–1 14–16
Imoco Volley Conegliano Italy 6–0 Turkey Fenerbahçe SK Istanbul 3–0 3–0

First leg[edit]

Date Time Team 1 Score Team 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
2 Apr 20:30 Imoco Volley Conegliano 3–0 Fenerbahçe SK Istanbul 25–21 25–23 26–24     76–68 Report
4 Apr 19:00 Vakıfbank Istanbul 0–3 Igor Gorgonzola Novara 17–25 25–27 15–25     57–77 Report

Second leg[edit]

Date Time Team 1 Score Team 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
9 Apr 19:00 Fenerbahçe SK Istanbul 0–3 Imoco Volley Conegliano 18–25 22–25 26–28     66–78 Report
10 Apr 20:30 Igor Gorgonzola Novara 1–3 Vakıfbank Istanbul 23–25 20–25 25–15 21–25   89–90 Report
Golden set Igor Gorgonzola Novara Italy 16–14 Turkey Vakıfbank Istanbul

Final[edit]

Date Time Team 1 Score Team 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
18 May 16:00 Igor Gorgonzola Novara 3–1 Imoco Volley Conegliano 25–18 25–17 14–25 25–22   89–82 Report

References[edit]

  1. ^ a b c "Major changes to Champions League format to break new ground in Volleyball". CEV. 25 May 2018. Retrieved 27 September 2018.
  2. ^ a b "2019 CEV Volleyball Champions League - Official Communication no.2" (PDF). CEV. 6 July 2018. Retrieved 27 September 2018.
  3. ^ "2019 CEV European Cups Ranking List - CL Women Ranking" (PDF). CEV. Retrieved 27 September 2018.
  4. ^ a b "CEV volleyball competitions regulations" (PDF). CEV. 25 May 2018. pp. 17–18 (section 14.2 'Competition method'). Retrieved 27 September 2018.
  5. ^ "Champions League quarter-finals: fixtures confirmed!". CEV. Retrieved 1 March 2019.

External links[edit]